Czy zmywarka niszczy szkło? Dlaczego szkło matowieje w zmywarce?
Aby znaleźć przyczynę matowienia szkła w zmywarce, warto wiedzieć, jaka woda wypływa z naszych kranów w domu, a więc również — z jaką wodą musi sobie radzić zmywarka. Jedną z cech wody jest jej twardość. Przenikając przez glebę i skały, woda wchłania minerały, przede wszystkim wapń i magnez. Obecność rozpuszczalnych w wodzie soli wapnia i magnezu decyduje o twardości wody. Jak to sprawdzić? Najwygodniej kupić specjalne testery paskowe, które dają w miarę precyzyjne wskazania. Są one szeroko dostępne w wielu sklepach internetowych, a ich koszt jest stosunkowo niewielki, wahający się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.
Za bardzo miękką wodę uznaje się taką, która zawiera mniej niż 100 mg węglanu wapnia w jednym litrze. Woda miękka ma go od 100 do 200 mg w litrze, a woda średnio twarda — 200-350 mg. Woda twarda zawiera od 350 do 550 mg węglanu wapnia na litr. Za bardzo twardą wodę uznaje się taką, która ma powyżej 550 mg węglanu wapnia w litrze. Według polskich norm woda pitna dostarczana do domów może mieć od 60 do 500 mg węglanu na litr — przedział jest bardzo szeroki, a twardość wody zależy od konkretnych przedsiębiorstw wodociągowych, ujęcia, regionu i zastosowanej technologii.
Im twardsza woda, tym większe wyzwanie dla zmywarki i czystości szklanych naczyń. Osady mineralne, których w twardej wodzie jest sporo, mogą gromadzić się w zmywarce. Konsekwencją potrafią być mętne ślady lub białe plamy na szklankach i naczyniach. Rozwiązanie problemu na szczęście jest proste. Aby uniknąć problemów związanych z twardą wodą, należy zawsze uzupełniać sól i płyn nabłyszczający w zmywarce. Sól zmiękcza wodę i umożliwia lepsze działanie detergentów oraz zapobiega powstawaniu zacieków spowodowanych twardą wodą, zapewniając lśniącą czystość. Płyn nabłyszczający chroni szklanki i powoduje jeszcze większy połysk. Aby uzyskać najlepsze rezultaty zmywania, zawsze używaj dobrej jakości detergentów, takich jak Finish Ultimate wspomaganych przez odpowiednią sól do zmywarki oraz płyn nabłyszczający.
Nieraz przyczyna pojawiania się osadów i zacieków na szkle po myciu w zmywarce jest bardziej prozaiczna. Jeśli włożone do urządzenia szklanki, kubki czy szklane miski dotykają się ściankami, woda po płukaniu nie może z nich swobodnie wypłynąć. W efekcie wysycha na ściankach i w zagłębieniach. Dlatego warto zwrócić na to uwagę przy ładowaniu naczyń do zmywarki. Nie powinno się też wstawiać do zmywarek kubków i filiżanek z fusami po kawie i herbacie, doniczek z resztkami ziemi czy popielniczek wypełnionych popiołem. Nawet najlepsza zmywarka może mieć problem z prawidłowym odfiltrowaniem takich zanieczyszczeń — część z nich może pojawić się jako osad na naczyniach.
Co zrobić, aby szkło w zmywarce nie matowiało?
Przestrzeganie poniższych wskazówek pozwala na usunięcie zmętnienia szkła i łatwe zapobieganie jego powstawaniu:
- Regularne, dokładne czyszczenie zmywarki za pomocą płynu do czyszczenia zmywarki Finish pomoże usunąć nieprzyjemne zanieczyszczenia, które mogą pozostać po zmywaniu, takie jak tłuszcz i kamień.
- Dodawanie płynu nabłyszczającego Finish do cyklu zmywania, sprawia, że krople wody, które tworzą się na powierzchniach, zostaną rozproszone, zanim wyparują i pozostawią osad z kamienia.
- Sól do zmywarek Finish zmiękcza wodę i pozwala uniknąć tworzenia się białych osadów na szklankach.
- Zmniejszenie temperatury mycia pozwala ograniczyć mętnienie szkła. Niektóre zmywarki mają ustawienia dla naczyń szklanych lub oferują możliwość ręcznego ustawienia temperatury, aby zmniejszyć temperaturę cyklu zmywania.
Czy kryształy można myć w zmywarce?
Cenne naczynia kryształowe najlepiej myć ręcznie. Jeśli decydujemy się na mycie w zmywarce, trzeba bezwzględnie ustawić cykl mycia w najniższej temperaturze. Kryształ, mimo że z wyglądu podobny jest do szkła, jest materiałem znacznie bardziej kruchym i gorzej znoszącym wysokie temperatury. Układając w zmywarce kryształowe kieliszki, miski czy wazony koniecznie należy zwrócić uwagę, aby nie stykały się ani ze sobą, ani z innymi naczyniami. Nawet niewielkie uderzenia o siebie podczas cyklu mycia mogą skończyć się wyszczerbieniem lub pęknięciem. Niektóre zmywarki mają w komplecie specjalne stojaki lub silikonowe uchwyty do kieliszków — warto z nich skorzystać, chcąc umyć kryształy w zmywarce.
Jak myć szklanki w zmywarce?
Nawet codziennie mycie w zmywarce ulubionych szklanek czy kubków nie musi oznaczać, że będą one z czasem mętnieć. Szklanki mogą pozostać lśniące — trzeba jednak pamiętać, żeby ładować je w miarę możliwości na górną półkę, z dala od innych naczyń, używać odpowiedniego do mycia szkła programu oraz dodać dobry płyn nabłyszczający, taki jak Finish. Najlepsze nabłyszczacze zapobiegają powstawaniu śladów po wodzie na szklankach i pozwalają uniknąć dodatkowego mycia oraz wycierania po zakończeniu cyklu zmywania.
Jak myć kieliszki do wina w zmywarce?
Mycie kieliszków do wina w zmywarce może być całkowicie bezpieczne — pod warunkiem ostrożnego podejścia do załadowania urządzenia.
- Jeśli to możliwe, kieliszki do wina powinny trafić na górną półkę. Jeśli nie zmieszczą się w jej standardowym ustawieniu, warto skorzystać z możliwości obniżenia górnej półki w zmywarce — opcję taką oferuje większość dostępnych na rynku urządzeń.
- Kieliszki nie powinny stykać się ze sobą, ponieważ może to spowodować ich pęknięcie podczas zmywania.
- Bardziej masywne kieliszki do wina, takie z grubszymi brzegami i nóżkami, można również ustawić na dolnej półce, jeśli są zabezpieczone i oddzielone od innych naczyń.
Wiele nowoczesnych zmywarek ma ustawienie delikatnego zmywania lub tryb mycia naczyń szklanych. Niższa temperatura i łagodniejsze strumienie idealnie nadają się do mycia kieliszków do wina. Należy pamiętać o dodaniu płynu nabłyszczającego Finish, aby zapobiec powstawaniu zacieków i mętnieniu szkła.